День Святої Трійці: що за свято та як його відзначати


У давнину гарною прикметою на Трійцю вважалося сватання, а також збирання квітів та лікувальних трав, які могли зцілити від будь-якої недуги.
День Святої Трійці у 2022 році весь християнський світ святкуватиме 12 червня – на п’ятдесятий день після Світлого Воскресіння Христового, тому свято називають ще й П’ятидесятницею.

Це одне з 12 головних церковних свят — він присвячений євангельській події — зішестю Святого Духа на апостолів та прославленню Святої Трійці.

У чому суть свята Трійця

Сіонська світлиця, в якій Святий Дух у вигляді вогненних мов зійшов на апостолів, стала першим християнським храмом.

Трійця з давніх-давен вважається днем ​​заснування Новозавітної Церкви на землі, оскільки Святий Дух наділив апостолів особливою силою, щоб вони могли проповідувати Євангелія у всьому світі і донести до кожного звістку про Ісуса, як про Спасителя всього людства.

На честь зішестя Святого Духа свято й отримало таку назву: ця подія означила триєдність Бога. Три іпостасі Святої Трійці – Бог Отець, Бог Син і Святий Дух – існують у єдності, творячи світ і освячуючи його божественною благодаттю.

Свято на честь Святої Трійці встановлене апостолами – вони щороку самі святкували день зішестя Святого Духа і наказали його всім християнам. Вказівка ​​на це є й у Постановах Апостольських.

Але офіційно свято було встановлено наприкінці IV століття після ухвалення догмату про Божественне триєдність. Згодом День Святої Трійці став одним із найулюбленіших і найшанованіших у народі свят.

Коріння Троїциного дня сягає часів, коли Русь ще була язичницькою. Тиждень на початку літа знаменував остаточну перемогу природи над силами пітьми, перемогу весни над зимою та початок спекотного літа.

Тому, крім церковних, з’явилося багато народних традицій та звичаїв, які тісно переплелися з язичницькими, які стали невід’ємною частиною цього дня.

Традиції


До свята Святої Трійці готувалися заздалегідь – господині за день або два до свята починали генеральне прибирання у будинку та дворі. Звільнялися від речей, що не використовуються, особливо від тих, які можуть нагадати неприємні моменти в житті.

Люди, які мають свій сад і город, намагаються очистити їх від різноманітних бур’янів. Вони виривають з корінням бур’яни і встромляють їх верхівкою в землю, тоді вважається, що ці бур’яни більше не засмічують їх земельні ділянки.

До Трійці будинки та храми прикрашають гілками різних дерев, травою, квітами, оскільки молоді рослини символізують процвітання, багатство та продовження життя.

У день Трійці всією родиною з ранку вирушали до церкви, де цього дня проводилася святкова служба. Цього дня нічого не можна просити у Святого Духа, важливо лише дякувати йому за те, що він є рятівником і вірним захисником людських душ.

Після храму всі розходилися по хатах та влаштовували святковий обід. Застілля було багатим і різноманітним: каші, млинці, всілякі пироги, киселі та відвари – свято не було пісним днем, тому дозволено було все.

Цього дня також відвідували цвинтарі та поминали померлих, залишивши частування.

У селах ближче до вечора розпочиналося справжнє гуляння – влаштовували хороводи, співали пісні, танцювали, проводили ритуальні обряди. Також нерідко на весь тиждень влаштовували ярмарки, де також було багато розваг.

На Трійцю і сьогодні прийнято ходити у гості та дарувати подарунки.

Обряди та повір’я


Святкування Трійці на Русі триває кілька днів, але першого дня, який у народі називають Зеленим воскресінням, люди повинні бути особливо уважні та обережні.

Тому прийнято прикрашати свої житла різними ароматними травами, а ікони – березовими гілками, щоб захиститися від різних міфічних істот, таких як русалки, мавки, лісовики та іншої нечисті.

За старих часів вірили, що в ці дні русалки виходили на берег і заманювали хлопців. Щоб цього уникнути, на берегах річок і озер кілька ночей поспіль палили вогнища – вважалося, що гарячий вогонь мав зупинити нечисть.

Символом Трійці були вінки, що пливли по річці – так дівчата ворожили на нареченого і, за деякими повір’ями, відкуплялися від русалок і мавок, яким також хочеться нарядитися. Тому вінки були дуже доречними.

Ще один обряд на Трійцю був пов’язаний із зеленню — закохана дівчина мала сплести своєму хлопцеві вінок із лугової трави та березових гілок. Подарувати його – значить освідчитися у коханні чи хоча б симпатії.
Такий вінок міг стати не лише окрасою та символом ніжних почуттів, а й захистом від русалок, які в ніч на Трійцю набували найбільшої сили та здатні були заманити до себе будь-якого хлопця.

Перетворити вінок на оберіг повинні були гілочки полину, особливо квітучої, яка, за повір’ям, відлякує будь-яку нечисть, у тому числі водяних, русалок, мавок.

Трійцю відзначали також у лісах, полях, садах – співали пісні, грали у веселі ігри. Незаміжні дівчата гадали цього дня на власноруч плетених вінках. Вінки кидали у воду і співали пісні, якщо віночки сходилися, то бути цього року дівчині сватати.

Люди вважали, що у святкову ніч сняться пророчі сни, яким прийнято надавати особливого значення.

Існувало також повір’я, що чесна людина цього дня могла знайти скарб, як би почувши його поклик із глибин землі.

Прикмети в День Святої Трійці

Хорошою прикметою на Трійцю було сватання — вважалося, якщо на Трійцю посватаються, а на Покров одружаться, значить, життя цього подружжя буде довгим, щасливим, у коханні та злагоді.

Квіти і лікувальні трави, зібрані в такий день, вважаються цілющими і здатні вилікувати будь-яку недугу, а зібрана роса має особливу силу, яка здатна зцілити і надати сил.

У народі вірили, що дощ на Трійцю — до врожаю, грибів, теплої погоди. Наші пращури помітили, якщо у цей день погода хороша, то й осінь буде холодною.

Люди вважали, що після Трійці погода стабілізується та настануть теплі, сонячні дні.

У день Святого Духа прийнято роздавати всю дрібницю жебракам, тим самим захищаючи себе від негараздів та хвороб.

Команда Womenexperience бажає вам веселих та добрих свят!